Ikona Sygnanet

Jak pozostać anonimowym sygnalistą?

Image

01

Komputery i telefony służbowe

Jeżeli chcesz zgłosić niepokojące zjawisko, nigdy nie korzystaj z komputera i telefonu firmowego! Zdarzają się pracodawcy instalujący na swoich sprzętach oprogramowanie monitorujące i możesz nawet o tym nie wiedzieć. Takie oprogramowanie pozwala śledzić wszystko, co robisz: historię przeglądanych stron internetowych, plik i foldery do których masz dostęp, rejestruje nieznane USB na które przenoszone są dokumenty, wysłane wiadomości, przeprowadzone rozmowy i inne czynności, które mogą ujawnić Twoją tożsamość.

02

Inne urządzenia firmowe

Jeżeli drukujesz lub skanujesz w firmie dokumenty, które zamierzasz dołączyć do zgłoszenia przy pomocy platformy Sygnanet, narażasz się na ujawnienie. Urządzenia te przechowują informacje o dokumentach oraz są wyposażone w kod śledzenia, który pomoże w dotarciu do osoby sygnalizującej naruszenie. Dlatego załączniki nie mogą zostać zarejestrowane przez żadne urządzenie firmowe. Nie przesyłaj ich także z firmowego komputera/telefonu na prywatny ani nie kopiuj na dysk zewnętrzny.

Image
Image

03

Korzystanie z Internetu firmowego

Jeśli chcesz zgłosić niepokojące zjawisko, dla zachowania anonimowości zastosuj się do jeszcze jednej ważnej wskazówki: nigdy nie korzystaj z Internetu firmowego (dotyczy i połączenia kablem i bezprzewodowego Wi-Fi). Nawet jeżeli podłączysz do takiej sieci prywatne urządzenie (smartfon, komputer), to cały Twój ruch wykonywany na tym urządzeniu może być rejestrowany. Tym samym łatwiej będzie Cię zidentyfikować jako sygnalistę.

Zwróć również uwagę na te kwestie:

Pismo odręczne

Pismo odręczne może łatwo ujawnić Twoją tożsamość (podpisane dokumenty, odręczne notatki etc.).

Inni ludzie

Nie rozmawiaj z innymi pracownikami o tym, że zamierzasz zgłosić nadużycie.

Tryb incognito

Tryb prywatny w przeglądarce to tylko niezapisywanie historii przeglądania, nie gwarantuje anonimowości.

Roztargnienie i pośpiech

Uważnie przeczytaj treść wiadomości, którą zamierzasz wysłać. Czy nie zawiera żadnych informacji, które mogłyby zdradzić Twoją tożsamość?

Konsultacja z prawnikiem

Jeżeli nadal nie czujesz się bezpiecznie, rozważ skonsultowanie swojej sprawy z prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy.

Aby zgłosić nadużycie skorzystaj z urządzenia prywatnego podłączonego do prywatnej (domowej) sieci. Nie załączaj dokumentów, które mogą ujawnić Twoją tożsamość. Jeśli nadal obawiasz się o swoje bezpieczeństwo, dodatkowo skorzystaj z usługi VPN.